W tym roku nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do programu Socrates Comenius. Nawiązaliśmy współpracę z Węgrami, Rumunią i Turcją.

 

Głównym celem jest promowanie międzykulturowej edukacji i wspólnych wartości europejskich (tolerancja, szacunek dla innych kultur, lingwistyczna i kulturowa różnorodność, walka z rasizmem, ksenofobią i dyskryminacją różnego rodzaju), jako części edukacji aktywnego obywatela Europy.

 

 

POLAK – WĘGIER DWA BRATANKI

 

W dniach od 22 do 26 listopada 2010r. odbyło się pierwsze spotkanie naszej nowej comeniusowej grupki. Miało ono miejsce w stolicy Węgier – Budapeszcie. Chociaż pogoda niezbyt nam dopisała i tak bawiliśmy się fantastycznie i poznaliśmy wiele ciekawych i sympatycznych ludzi.

Pierwszy dzień spędziliśmy na poznawaniu siebie nawzajem czemu miały służyć warsztaty integracyjne. Wieczorem udaliśmy się na Górę Gellerta skąd mieliśmy okazję podziwiać prześliczny widok na Budapeszt. Niezapomniane wrażenie!

Kolejny dzień to niesamowita wyprawa w świat ludzi niewidomych. Braliśmy udział w specjalnej wystawie poświęconej temu tematowi. Oprócz podstawowych informacji i możliwości napisania tekstu w języku Braille’a mogliśmy sami, na własnej skórze, przekonać się co to znaczy być niewidomym. Polegając jedynie na zmyśle dotyku i słuchu musieliśmy przejść przez kilka pomieszczeń poruszając się w całkowitych ciemnościach. Każde pomieszczenie przedstawiało inne miejsce w otaczającym nas świecie – kuchnia, gospodarstwo rolne, ulica.. Niesamowite doznania.

Spore wrażenie zrobił na nas Pałac Królewski rodziny Grassalkovich. Przestronne bogato zdobione pomieszczenia, ogrom pamiątek z tamtych czasów i mnóstwo ciekawostek na długo pozostaną w naszej pamięci.

Niemało radości sprawiła nam także nauka narodowych tańców węgierskich. Było na co popatrzeć J

Podsumowując, wszyscy świetnie się bawili! Dodatkowo nasze uczennice zawarły nowe, ciekawe znajomości z koleżankami z Węgier i nauczyły się sporo węgierskich słów i zwrotów.

Kolejne spotkanie już w maju. Tym razem to my będziemy gościć naszych zagranicznych przyjaciół.

Poprawiony (wtorek, 03 maja 2011 10:29)